На третій рік повномасштабної війни держава вирішила зробити ставку на вимушених переселенців. З тимчасово окупованого Мелітополя виїхало близько 70 000 жителів.
Такі дані наводив у своєму інтерв’ю голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. Більша частина тих, хто покинув місто, залишилась в Україні.
Тільки в Запоріжжі мешкає понад 200 000 вимушених переселенців (ВПО).
Останнім часом в Україні спостерігається тенденція повернення переселенців на окуповані території.
Основні причини:
- люди фінансово не спроможні орендувати житло,
- на окупованих територіях ворог проводить націоналізацію майна тих, хто виїхав. Щоб не втратити квартири і будинки на які переселенці заробляли все своє життя, вони повертаються.
З березня по вересень 2024 року Мінсоцполітики зафіксувало зняття з обліку близько 300 тисяч переселенців. Загалом у березні в Україні налічувалося майже 4,9 мільйона внутрішньо переміщених осіб, а зараз - близько 4,6 мільйона.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець перерахував основні причини того, чому люди повертаються в окупацію:
- проблеми в інтеграції за новим місцем проживання;
- відсутність житла;
- низький рівень доходів;
- відсутність грошової підтримки з боку держави.
Через таку негативну тенденцію втрати державою українських еліт, в президентському Плані внутрішньої стійкості країни, окремим розділом винесено "Людський капітал", який передбачає захист та підтримку ВПО на всіх рівнях.