Про це поінформувало у Фейсбуці Представництво Президента України в АРК, передає Укрінформ.
«11 грудня вшановується День пам'яті євреїв Криму і кримчаків, які загинули в роки Другої світової війни. Цього дня у 1941 році нацисти розпочали масові розстріли кримських євреїв і кримчаків під Сімферополем. 11 грудня стало днем пам'яті тих страшних подій, а відповідно до Постанови Верховної Ради Автономної Республіки Крим, з 2004 року цей день відзначається офіційно на вшанування жертв нацизму», - йдеться в дописі.
У Представництві зауважують, що, згідно з переписом населення 1939 року, в Криму проживало 65 452 євреї, серед них, ймовірно, було понад 7 тисяч кримчаків. Після нападу нацистської Німеччини розпочалася евакуація населення та господарства з території Кримського півострова. За даними німецької окупаційної влади, на початок листопада 1941 року в Криму було зафіксовано 40 тисяч євреїв. Масове знищення кримського населення здійснювали сили айнзацгрупи "Д" поліції безпеки й СД під командуванням оберфюрера СС Отто Олендорфа.
«Відомо, що 20 листопада євреїв Євпаторії зібрали біля вокзалу, а 25-26 листопада розстріляли (загинуло 603 особи), 9-11 грудня у протитанковому рові на 10-му км шосе Сімферополь-Феодосія вбили 12 тисяч (за іншими даними — понад 14 тисяч) сімферопольських євреїв, з них — 1500 кримчаків, а 18 грудня в Ялті євреїв вивезли до Магарача, де розстріляли 1500 осіб. Було повністю знищено євреїв Карасубазара, Бахчисарая, Керчі, Феодосії та інших міст», - розповіли у відомстві.
Повідомляєтся, що встановити точну кількість єврейських та кримчацьких жертв складно через брак джерел, особливо донесень і зведень із сільської місцевості. Проте, за даними німецьких звітів, від середини листопада 1941 року до кінця березня 1942 року підрозділи айнзацгрупи "Д" вбили в Криму 30 211 євреїв. Зокрема, з 16 листопада до 15 грудня 1941 року знищено 2 504 кримчаків.
Зазначається, що далі вбивства продовжувалися, хоч не так масово. У липні 1942 року, після захоплення Севастополя, було вбито, за різними даними, від 1500 до 4200 євреїв, серед яких були як цивільні, так і військовослужбовці. Враховуючи всі дані, більшість істориків говорить про близько 40 тисяч жертв серед євреїв і кримчаків.
«Дослідники констатують, що нацисти вбили близько 80% кримчаків від їх довоєнної кількості. Втрата основної частини етнічної спільноти мала незворотні наслідки. Серед знищених були майже всі представники старшої вікової групи — зберігачі та носії традицій, мови та культури», - зазначають у відомстві.
Акцентується увага, що серед мешканців Кримського півострову були й ті, хто під страхом смерті рятував і переховував євреїв та кримчаків від нацистського нищення. Наразі відомо 68 імен Праведників народів світу, що проживали в Криму.
У Представництві Президента в АРК закликали всіх небайдужих вшанувати пам'ять жертв Голокосту — кримчаків та євреїв Криму.
Кримчаки - окрема етнолінгвістична спільнота єврейського населення, котрі говорять кримськотатарською мовою, найменший корінний народ Криму. Саме віра – кримчаки визначають себе як канонічні євреї - стала причиною масового знищення кримчаків у Другу світову війну в Криму. Нацисти прирівняли кримчаків до євреїв.
23 липня 2021 року набрав чинності закон «Про корінні народи України». Вперше такий статус офіційно отримали кримські татари, караїми і кримчаки як народи, сформовані в Криму. Згідно з законом, вони мають право на самоврядування й можуть бути представлені у Верховній Раді. Україна зобов’язується захищати та розвивати їхню культуру і мову та гарантує їм захист від геноциду.
Інформує ukrinform.ua