Біографія бойового генерала, який керує в тіні : Кирилу Буданову – 39

Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов є наймолодшим керівником цієї установи за весь час її існування. До нього прикута увага українських та міжнародних ЗМІ. Ба більше, його постать не дає спокою росіянам, які то намагаються "поховати" його, то оголошують "терористом".

  • 1Особисте життя
  • 2Отруєння дружини Буданова
  • 3Операції ГУР, у яких бере участь Буданов
  • 4"Загибель" Буданова
  • 5Освіта та кар'єра
  • 6Статки, декларація та скандал
  • 7Прогнози та епохальні інтерв'ю
  • 8Чутки про звільнення Буданова
  • 9Жаба та кіт Буданова

Главою ГУР Міноборони Кирило Буданов став 5 серпня 2020 року указом Президента України Володимира Зеленського. Однак справжній інтерес до персони розвідника з'явився після початку повномасштабного вторгнення, коли він засвідчив свій професіоналізм та компетентність.

Дивіться також Кожного військового злочинця Росії знайдуть і знищать, – Буданов обіцяє відплату окупантам

Про біографію Кирила Буданова, його освіту, кар'єру та прогнози війни в Україні – читайте в цьому матеріалі 24 Каналу.

Особисте життя

Народився Буданов Кирило Олексійович 4 січня 1986 року в Києві. Зараз йому 39 років.

Про дитинство головного розвідника та його юні роки невідомо майже нічого. Зокрема, немає інформації у відритих джерелах про те, хто такі батьки Буданова та чим вони займаються.

Важливо! Кирила Буданова немає в таких соціальних мережах, як інстаграм чи фейсбук. Однак можна слідкувати за сторінками ГУР МО на різних платформах.

Хоч все ж дещо цікаве про нього можна знайти. В одному з інтерв'ю Буданов говорив, що думав про шлях розвідника ще з дитинства. Власне, у ранні роки він твердо вирішив, що хоче бути військовослужбовцем, коли виросте.

Також небагато відомо і про сім'ю теперішнього глави ГУР. Дружина Кирила Буданова – Маріанна – за фахом психолог. Водночас відомо, що вона балотувалася в депутати Київради та певний час була радницею Віталія Кличка з питань виявлення та запобігання корупції у сфері молодіжної політики та спорту.

Маріанна – друга дружина очільника ГУР МО, з якою він побрався у 2013 році. За 4 роки до того Кирило Буданов одружився вперше, проте цей шлюб тривав недовго.


Дружина Буданова Маріанна / Світлина зі соцмереж

Військовий шлях чоловіка жінка підтримує від початку війни у 2014 році та стверджує, що після 24 лютого 2022 року у неї не було навіть думки стосовно того, аби покинути Київ.

Я ніколи не втручаюся в його роботу, але якщо йому потрібна моя допомога чи порада з якогось питання, я завжди намагаюся йому допомогти. Буває, що одна з перших дізнаюся про успішне виконання завдання, але тільки після його завершення,
– розповідала Маріанна про Буданова.


Кирило Буданов з дружиною / Фото зі соцмереж

Отруєння дружини Буданова

Як відомо, після 24 лютого 2022 року Буданов постійно живе в будівлі Головного управління розвідки. В одному з інтерв'ю він навіть зазначав, що туди після початку повномасштабного вторгнення переїхала його дружина.

28 листопада 2023 стало відомо, що Маріанна Буданова та ще кілька співробітників ГУР МО постраждали через отруєння. Дружина очільника розвідки опинилася в лікарні. На момент появи новини Маріанна Буданова вже завершила курс лікування. У ГУР МО відзначили, що жінку спробували отруїти ртуттю та миш'яком.

Зараз триває внутрішнє розслідування Головного управління розвідки Міноборони України. Зокрема, розглядають версію ймовірної спецоперації, спрямованої проти співробітників розвідки чи членів їхніх родин.

Операції ГУР, у яких бере участь Буданов

Начальник ГУР МО України Кирило Буданов активно бере участь у деяких операціях. Про це розповів Андрій Юсов в етері проєкту Центру протидії дезінформації.

Юсов зазначив, що часто потрібно відмовляти Буданова від участі в операціях, оскільки це додає викликів і відповідальності для всіх, хто працює поруч з ним, включно з командирами.

Однак є випадки, коли особиста участь Буданова є важливою для мотивації особового складу і для оцінки ситуації на місці. Юсов зазначив, що деякі рішення неможливо прийняти, перебуваючи в кабінеті, навіть за наявності сучасних інструментів.

Також представник ГУР уточнив, що не всі операції за участю Буданова стають публічними, і деякі факти будуть розголошені пізніше. Він підкреслив, що Буданов залишається бойовим генералом і командиром, що є важливим для бійців і дає позитивний результат.

Відомо, що Буданов особисто брав участь в операції зі звільнення Вовчанського агрегатного заводу, перебуваючи з бійцями кілька діб і керуючи місією. Про це розповів командир спецпідрозділу "Стугна" ГУР МО України з позивним "Лінукс" в етері телемарафону.

За словами "Лінукса", участь Буданова в операції мотивувала бійців і забезпечила успішне виконання місії.

До слова, раніше Кирило Буданов також брав участь в інших операціях на Харківщині. Зокрема, у квітні 2022 року він долучився до звільнення селища Руська Лозова в Харківській області.

"Загибель" Буданова

У червні 2023 року росіяни почали дезінформаційну кампанію з поширенням фейків про нібито вбивство керівника ГУР МО під час одного з ракетних ударів. Цікаво, що так само ворог поширював фейки про нібито вбивство Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Кремль навіть залучив до цього одіозного Іллю Киву. Колишній український нардеп заявив, що Київ буцімто оцифрував "мертвого Буданова" та змонтував з ним інтерв'ю. Тут варто відзначити, що зрадника Киву ліквідували 6 грудня 2023 року в Підмосков'ї.

Згодом Буданов виступив на телемарафоні. Там він спростував російські фейки та висміяв їх.

А після цього представник ГУР МО Андрій Юсов у коментарі 24 Каналу зазначив, що кремлівські посіпаки тільки підіймають бойовий дух українським командирам своїми вкидами. Він також спростував та висміяв новий фейк росіян про "двійників" Буданова.

Та вже у жовтні росіяни відмовилися від дезінформаційної кампанії й оголосили Кирила Буданова "терористом" за "атаки безпілотниками по Росії".

Цікаво! У день 38-річчя Кирила Буданова 4 січня 2024 року у російському Челябінську завдяки зусиллям ГУР МО вдалося знищити ворожий літак Су-34.

Освіта та кар'єра

Перед тим, як очолити українську розвідку, Кирило Буданов пройшов чималий шлях. Однак усе за порядком.

  • У 2007 році він закінчив Одеський інститут Сухопутних військ. Саме у цьому навчальному закладі здобув свою головну освіту.
  • Після цього він пішов у спецназ Головного управління розвідки, де обіймав різні посади.
  • З весни 2014 року брав активну участь у бойових діях у війні на Сході України. У цей період отримав кілька поранень.
  • Від 6 до 8 серпня 2016 року він проводив спецоперацію у місті Армянськ на тимчасово окупованій території Криму.
  • З 2018 до 2020 року – виконував секретні спецзавдання, про які широкому загалу нічого невідомо.
  • У 2020 році став заступником директора департаменту Служби зовнішньої розвідки України.
  • 5 серпня 2020 року почав обіймати посаду начальника ГУР.
  • З 2 жовтня 2023 року Кирило Буданов навчається в аспірантурі Острозької академії за спеціальністю політологія на вечірній формі навчання.


Буданов у своєму кабінеті працює / Світлина The WP

Власне, керівник розвідки України пройшов шлях від лейтенанта у 2007 році до генерала-майора. Це звання йому було присвоєно 3 квітня 2022 року – тобто уже після початку широкомасштабної війни.

Важливо. Видання The Washington Post публікувало матеріал, у якому йдеться про те, що Буданов брав участь в певній секретній операції, після якої його життя кардинально змінилось.

Зокрема, у 2019 році, як запевняють у ЗМІ, було щонайменше 10 спроб замахів на розвідника. Хоча на той момент він ще не був главою ГУР.

Очевидно, і зараз очільник розвідки є мішенню для Кремля. У квітні 2023 року в Росії вирішили "заочно заарештувати" керівника ГУР, звинувативши його в "теракті". Буданов на це відповів лаконічно – сказав, що "йому приємно". Для нього це показник хорошої роботи.

Схоже, що головний розвідник вміє зберігати спокій за будь-яких обставин та не дуже переймається стосовно того, що Росія звинувачує його у всіх смертних гріхах. Цікаво, що в його кабінеті можна почути класичну музику.

Картина в кабінеті Буданова натякає на успіхи, про які він не може відкрито говорити. На ній зображено літаки, на яких ГУР евакуювало людей з Афганістану під час падіння Кабула у 2021 році; українські гелікоптери, що представляють сміливі повітряні місії його сил з поповнення оточених українських бійців на металургійному заводі "Азовсталь" у Маріуполі; і супутник, що свідчить про розвідку, яку його агентство проводить щодня,
– написали у The WP.


Славнозвісна картина в кабінеті Буданова / Фото The Washington Post

Дивіться також Там не одна кандидатура, – Буданов про те, хто може замінити Путіна

Також не можна не згадати й те, що Буданов причетний до багатьох обмінів, які відбувалися між російською та українською стороною. До речі, не так давно він заявляв, що ми наближаємось до наймасштабнішого в нашій історії обміну полоненими "всіх на всіх". Зокрема, 3 січня 2024 року вдалося здійснити поки що найбільший обмін полоненими за час повномасштабної війни та повернути 224 українських захисників та 6 цивільних.

Буданов про найбільший обмін полоненими

Статки, декларація та скандал

Після 24 лютого 2022 року декларації усіх чиновників були заховані від громадськості, тому сказати, що є у володінні Кирила Буданова станом на зараз – не можна. Однак коли ще декларування було публічним, журналісти писали, що у грудні 2021 року глава ГУР отримав заробітну плату в розмірі 150 тисяч гривень. Окрім того, йому нібито виділили 135 тисяч гривень допомоги на оздоровлення.

Водночас не можна не згадати до цієї теми про розслідування журналістів видання Bihus.Info, у якому йдеться про те, що Буданов проживав у одному будинку з родиною колишнього заступника глави МВС Олександра Гогілашвілі. Звільнили посадовця після скандалу з образами підлеглих.

Однак цим маєтком на 350 квадратних метрів під Києвом володіє не хтось з Гогілашвілі, а – дружина В'ячеслава Стрелковського, який, ймовірно, причетний до незаконних оборудок з готівкою.

Сам Буданов підтверджував інформацію про те, що живе в Гогілашвілі, та пояснював це тим, що в його власному маєтку відбувався в цей час ремонт.

Прогнози та епохальні інтерв'ю

Ще до початку великої війни головний розвідник країни говорив, що повномасштабного вторгнення Росії на всіх можливих напрямках не уникнути. І після 24 лютого 2022 року його прогнози дивують своєю сміливістю, хоча ще більше вражає те, що вони в основному справді збуваються.

Хоча сам Буданов стверджує, що це ніякі не "прогнози", а аналітичні оцінки, що базуються на фактах і цифрах. Тому й, вочевидь, вони є правдивими.

  • 20 квітня 2022 року він говорив, що переламний момент у війні з Росією буде в другій половині серпня. Як відомо, уже у вересні розпочався контрнаступ ЗСУ на Харківщину та відтоді окупанти не мали жодних значних успіхів.
  • 28 жовтня Буданов сказав, що українська армія звільнить Херсон до кінця листопада. Розпочався контрнаступ 9 листопада та справді завершився за декілька днів.
  • Після початку масованих ракетних та дронових атак по енергоінфраструктурі України глава ГУР констатував, що ворогові не вдасться занурити нас у темряву. Цей прогноз також виявився правдивим.

Один із найбільш популярних пошукових запитів з-поміж людей стосується того, що Буданов говорив про Крим. В інтерв'ю NV він повідомляв у квітні про те, що українська армія буде на півострові уже до кінця весни 2023 року. Та у жовтні 2023 року в інтерв'ю "Українській правді" керівник ГУР МО заявив, що Україна вибилася із графіку. Хоча, за його словами, це не означає, що все пішло шкереберть.

У липні того ж року очільник ГУР МО заявив, що Україна вже скоро зайде в Крим. Хоч слова керівника розвідки зрозуміли буквально, та все ж 24 серпня українські спецпризначенці провели успішну спецоперацію на окупованому півострові та підняли державий прапор.

Дивіться також Як Росія відреагує на втрату Криму і чи вдарить ядеркою по Україні

Окрім того, в інтерв'ю виданню ABC News глава розвідки натякнув на те, що невдовзі в Росії почнуть відбуватися різні "сейсмічні процеси", які, очевидно, призведуть до розпаду ворожої держави.

У вересні 2023 в інтерв'ю The Economist відзначив, що Україна не завершить війну парадом перемоги у Москві, однак Росія ніколи не зможе провести його у Києві.

Також напередодні Нового року Буданов в етері телемарафону зробив прогноз на 2025 рік. Зокрема він звернув увагу на нову проблему для ЗСУ – масове використання Росією оптоволоконних дронів, з якими доведеться боротися в 2025 році.

Він зазначив, що хоча Україна успішно веде війну дронів, нові FPV-дрони, що використовують оптоволокно, є значною загрозою, оскільки їх неможливо зупинити засобами РЕБ. Це нове технологічне "ноу-хау", яке стало популярним у 2024 році, і Україна буде шукати рішення для боротьби з такою технікою в 2025 році.

Буданов також висловив оптимізм щодо 2025 року, на його думку, він буде більш перспективним для України. Він наголосив, що 2024 рік був одним із найскладніших періодів, але ситуація в наступному році обіцяє стати кращою.

Зокрема, Буданов вважає, що Росія може зіткнутися з фінансовими та економічними труднощами і буде всіляко намагатися уникнути їх.

Крім того, Буданов вважає, що незабаром Росія не зможе підтримувати обсяги ведення війни, які є зараз. Він пояснив, що хоча Росія здатна поки вести війну в сьогоденних масштабах, її економіка повільно регресує, і у 2025 році можна буде спостерігати, як російська економіка та фінансовий сектор наближаються до небезпечної межі.

Буданов зауважив, що це не призведе до руйнування Росії, але стане моментом, коли її влада буде змушена приймати "серйозні рішення". Він також зазначив, що Росія може перейти на воєнні рейки, але чи буде вона готова до цього – велике питання.

Чутки про звільнення Буданова

Восени 2024 року у мережі та ЗМІ ширилася хвиля чуток про те, що Кирила Буданова "готуються замінити на його посаді". Журналісти посилалися на власні джерела у силових структурах, які стверджували, що "такий варіант існує".

Ба більше, деякі джерела припускали, що на місце Буданова може бути призначений голова Служби зовнішньої розвідки Олег Іващенко.

Однак міністр оборони Рустем Умєров, реагуючи на цю інформацію, зазначив, що Кирило Буданов – це генерал з великою популярністю. Крім того, він наразі порадив начальнику "зосередитися на розвідці" й наголосив, що очільник ГУР залишиться на своїй посаді.

Також інформацію про "звільнення" спростував президент України Володимир Зеленський. Він наголосив, що не планує "міняти" Буданова.

Жаба та кіт Буданова

В інтерв'ю "Українській правді" Кирило Буданов обмовився, що в нього в кабінеті живе жаба. А якщо точніше – "лягушки".

Біографія цієї жаби, як і Буданова, невідома для широкого загалу, однак з нею уже можна знайти чимало мемів у мережі.

Не буде справедливо не згадати й про головного "кота-розвідника" України Гюнтера. Чотирилапий живе в приміщенні ГУР та, ймовірно, щодня має змогу бачитись з Будановим.

За словами керівника структури, тварина пережила ракетний удар, але з нею усе добре.

Кіт Гюнтер Буданова: 

Вочевидь, про головного розвідника нашої держави нам доведеться ще чимало довідатись уже після перемоги України. Ймовірно, тоді й розкриються усі карти та стане відомо більше про постать, професію та секретні завдання Кирила Буданова.


Інформує 24tv.uа