США запровадили нові санкції проти громадян Росії та російських компаній. Обмеження загалом наклали на п'ятьох фізичних (із них четверо – з громадянством РФ) і трьох юридичних осіб, а також один суховантаж. Формальна причина санкцій – протидія тероризму, але всі, хто опинився в новому списку, причетні до крадіжки зерна з тимчасово окупованих територій України та його постачання хуситам в Ємен.
Про це повідомили у мінфіні США. До списку санкцій потрапили такі росіяни та компанії пов'язані з РФ:
- Юрій Бєляков;
- В'ячеслав Віданов;
- Сохраб Гайрат;
- Ушанг Гайрат;
- ТОВ "Едісон";
- ТОВ "Колібрі Груп";
- ТОВ "Скай Фрейм";
- AM Asia M6 Ltd (Гонконг);
- балкер під прапором Росії AM Theseus.
Водночас з-під санкцій вивели Карину Ротенберг – дружину російського мільярдера Бориса Ротенберга, яка потрапила до списку в березні 2022 року. Таке рішення у мінфіні США не пояснили.
Що відомо про підсанкційних осіб?
Санкції запроваджено щодо осіб, повʼязаних із Саїдом аль-Джамалем. Це іранський фінансист і голова мережі підставних компаній та судів, що допомагають єменським хуситам заробляти мільйони доларів доходу. Він перебуває під американськими санкціями з 2021 року як особливо небезпечний міжнародний терорист.
Зокрема, Юрій Бєляков і В’ячеслав Віданов – капітани судна Theseus (також відомого як Zafar), яке транспортувало українське зерно з окупованого Криму. За даними мінфіну США, Віданов виконував обов’язки капітана під час деяких рейсів між Кримом та Єменом у 2024 році, а Бєляков управляв судном до кінця 2024 року.
Російські підприємці афганського походження Ушанг і Сохраб Гайрати мають російське громадянство та є засновниками "Скай Фрейм" і "Колібрі груп". За даними мінфіну США, вони допомагали аль-Джамалу в комерційних справах хуситів у Росії, зокрема з закупівлею зброї. Влітку та восени 2024 року вони організували доставку щонайменше двох партій краденого українського зерна з Криму до Ємену на борту Theseus.
Гонконзька компанія AM Asia M6 Ltd – зареєстрований власник, керуючий судном та оператор Theseus. Також під санкції потрапив іранець Хасан Джафарі, який допомагав аль-Джамалю відмивати гроші його мережі й ухилятися від санкцій. Також він організував виплати на мільйони доларів на підтримку поставок на користь хуситів.
Як судно Zafar возило вкрадене українське зерно
Російський балкер Zafar неодноразово помічали за перевезеннями краденої української пшениці хуситам, про що повідомлялося в розслідуванні проєкту SeaKrime. Один з останніх детально зафіксованих рейсів відбувся 8 жовтня 2024 року.
Тоді Zafar, який уже фігурував у численних розслідуваннях через контрабанду українського зерна, вивіз пшеницю з термінала "Авліта" у Севастополі. На борту, за даними розслідувачів, було понад 35,5 т пшениці. Тоді судно залишило порт після майже двомісячного очікування, при цьому на борту було відключено транспондер, що вказувало на наміри приховати маршрут.