Глава логістичної компанії Євротермінал Олександр Ейсмонт пояснив, що навіть у нинішніх умовах, в яких перебуває Україна, конкуренція є необхідністю для ринку.
Наразі ключова проблема – можливі зловживання на місцях. Бізнес, люди регулярно стикаються із зайвим митним контролем. У мирний час контроль є доречним. У військове – часом є бар'єром та способом нечесних заробітків. Зокрема, Євротермінал завжди рухався у бік автоматизації. Все має бути швидко та прозоро. Щоб уникнути ймовірності зловживання. Для отримання потрібних документів, проходження митниці – пости не повинні бути на заваді. Швидше за інструмент для швидкої процедури реєстрації товарів, що перевозяться, вважає Олександр Ейсмонт.
Конкуренція має бути у самій структурі бізнесу, а не з державною бюрократією. Тоді вона матиме лише позитивний ефект.
Олександр Ейсмонт: Приватний власник завжди на крок попереду державної бюрократії
Однією з ключових помилок в організації бізнес та економічних процесів стала надмірна участь держави в економіці. Що мається на увазі? Така пряма участь зверху – це пострадянська модель економіки. Держава не контролює, а бере участь у побудові структури бізнесу.
Відповідно бере на себе конкретні зобов'язання – утримувати логістичні шляхи, організовувати технічну базу для руху товарів, встановлює бюрократичні механізми, які часто не є оптимальними, пояснює Олександр Ейсмонт.
А значить, немає якоїсь об'їзної дороги – доставка коштує, немає достатньої кількості постів митної реєстрації – товар стоїть, надто складна процедура з величезною кількістю списків та паперів – товар стоїть та затримується. Отже – ринок завмирає, гальмується товарообіг, гальмуються податкові надходження і далі ланцюжком. Плюс корупція на місцях.
Не безкоштовно, але чесно! – Олександр Ейсмонт
У приватних руках із наглядовою функцією держави всі бізнес-процеси лише виграють. Відповідно виграє держава, бюджет.
Приватний власник завжди орієнтований не на бюрократію, а на оптимізацію. Щоб було комфортно та швидко. Відповідно, вводить оптимальні рішення.
На думку Олександра Ейсмонта, користування такою інфраструктурою перестає бути безплатним. Але це зручно і це чесно. Хочеться мати якісну дорогу, щоб витрачати на логістику вдвічі менше часу – платиш за транзит приватним шляхом, але виграєш у сервісі.
У цьому була ідея проекту Хаджибей-2, який Євротермінал під керівництвом Олександра Ейсмонта розробляв та подавав задовго до державного варіанта виконання. Щоб дати людям альтернативу та якість. Наразі проект заморожений. Однак і у виконанні держави це не буде безплатною дорогою. Таке в принципі неможливе. Бо хтось має утримувати інфраструктуру для бізнесу. А отже, робитися це має за рахунок бізнесу.