Починаючи з кінця 2022 року будівельний ринок України зазнав змін, пов’язаних із повномасшабним вторгненням росії та військової агресією. Почалося стрімке зростання ціни продукції. Це не оминуло й покрівельні матеріали — металочерепицю, профнастил та фальцеву покрівлю. У цій статті ми проаналізуємо, як виросла ціна цих покрівельних матеріалів та що на неї вплинуло. Чому ці три категорії? Справа в тому, що вони виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі.
Металочерепиця зросла в ціні на 40%
Підвищення вартості металочерепиці пов’язане з високою ціною доставки рулонної сталі. Як це відбувалось? У листопаді минулого року Україна уклала контракти з постачальниками рулонної сталі, серед яких найбільшими є азійські країни — Китай, Південна Корея та Індія. Бухти металу були закуплені і готові до доставки на початку 2022 року. Чому такий процес? Тому що металочерепиця — сезонний матеріал, що найбільше затребуваний влітку та восени, коли активно будуються покрівлі. В холодний час року на складах заводів-виробників рулонної сталі залишається мало, бо рідко хто перекриває дахи.
У лютому 2022 року кораблі відправилися з сировиною морем до українських портів. Але 24 числа росія почала бомбити мирні українські міста, в тому числі Одесу та інші, де розташовані порти. Морські шляхи закрилися. Як перевалочний пункт терміново знайшлася Туреччина. Там з кораблів бухти перевантажили на автотранспорт і повезли сухопутними шляхами.
Що отримали в результаті? Затримка доставки і виробництва — перший момент. Але це не так суттєво, що попит через війну різко впав, український бізнес призупинився. Подорожчання доставки через поламану логістичну структуру — другий момент. До нього обов’язково додамо те, що в Україні виросла вартість пального, що ще більше вплинуло на подорожчання доставки.
Станом на серпень 2022 року ціна на металочерепицю зросла на 40%+ порівняно з довоєнними часами. А якщо звернутися до статистики заводу “Модуль”, бачимо, що у порівнянні з доковідними місяцями 2020 року вартість металочерепиці злетіла втричі.
Фальцева покрівля подорожчала на 30%
Ті ж самі фактори, що спричинили ріст вартості металочерепиці, вплинули на підвищення вартості фальцевої покрівлі. У серпні 2022 року ціна на фальцеву покрівлю виросла на 30%. Велику роль у цьому відіграє курс іноземних валют, який росте відносно гривні з місяця в місяць. Висока ціна долара і євро позначається на вартості фальцевої покрівлі.
Профнастил теж піднявся в ціні
Ціна на покрівельний профнастил виросла на 37% станом на серпень 2022 року. причому у перші місяці повномасштабної російської агресії покрівельний ринок України не особливо відчував ці зміни. Вітчизняні підприємці практично припинили діяльність. Дехто тікав з окупованих областей, дехто пішов на війну чи став волонтером, а дехто спостерігав за ситуацією на фронті. Попит на профнастил упав. Пожвавлення настало у травні — тоді жителі територій, звільнених від російських окупантів, почали повертатися у домівки і ремонтувати пошкоджені дахи. Бо стало зрозуміло — якщо зараз не перекрити покрівлю, то пережити наступну зиму і 2023 рік буде важко. Попит на профнастил зріс, однак його ціна була зовсім іншою порівняно з довоєнними часами. Причинами цього стали:
- підвищення вартості пального у травні 2022 року через його дефіцит та утруднене транспортування в Україну. Це безпосередньо вплинуло на вартість доставки рулонної сталі;
- транспортування бухт сталі автодорогами, а не морем, яке було значно дешевшим;
- нестабільний курс валют.
Підведемо підсумки: вартість покрівельних матеріалів знизиться, якщо гривня на валютному ринку укріпить свої позиції відносно долара та євро. Якщо іноземні валюти не припинять рости, то покрівельні матеріали теж дорожчатимуть.