Існує 5 або 6 типів вогнегасників (різниця в кількості пояснюється різною класифікацією), серед яких одними за найпоширеніших є вуглекислотні вогнегасники. Чому ми звертаємо увагу саме на них? Тому що інші, навіть з врахуванням високої ефективності, або дуже дорого коштують, або складні (дорогі) в обслуговуванні.

Якщо ви працюєте з паливно-змащувальними матеріалами, електроустаткуванням чи газами, і на вашому робочому місці або у цеху закріплений вогнегасник, перевірте, до якого типу він належить. Скоріш за все, це буде герой нашої статті, тож вам доведеться знати, як його використовувати, з якою пожежею він може впоратися, а коли його застосовувати заборонено чи безглуздо. Для цього звернемо увагу на переваги та недоліки цього пристрою.

Принцип дії

Вогнегасники вуглекислотні відносяться до категорії газових. Пояснюється це тим, що діючою речовиною в них є діоксид вуглецю (скраплений), який найчастіше називається двоокисом вуглецю. СО2 при його використанні створює навколо місця горіння хмару високої концентрації, яка практично виключає можливість доступу кисню і призводить до згасання вогнища.

Переваги

Як безперечні плюси вуглекислотних вогнегасників слід зазначити:

  • універсальність: вогнегасники зазначеного типу дуже ефективні при гасінні газоподібних та рідких речовин (наприклад нафтопродуктів) на пожежах класів «С» і «В», а також електроустановок (клас «Е»), що знаходяться під напругою менше 1000В. Правилами пожежної безпеки допускається використання пристрою в температурному діапазоні від -40 до +50С;
  • їхню високу надійність та відмовостійкість;
  • той факт, що їхнє застосування не призводить до забруднення об'єкта та середовища, на якому проводиться гасіння пожежі. Запах та пошкодження від СО2 відсутні;
  • чудовий охолоджуючий ефект: температура виходу газу – мінус 72С, які швидко охолоджують нагріті поверхні;
  • достатньо великий міжсервісний інтервал: обов’язкове планове перезаряджання потрібно раз на 5 років;

Невелику ціну, чудову здатність до перезаряджання.

Вогнегасники зазначених моделей найкращі при гасінні пожеж (загорянь) які можливі лише за наявності кисню (у кисневому середовищі).

Недоліки

До недоліків вуглекислотних вогнегасників слід віднести:

  • заборону для використання при займанні лужноземельних та лужних металів та розвинених пожеж матеріалів, що тліють;
  • накопичення на корпусі вогнегасника статичної електрики під час його використання;
  • токсичний вплив пари на людину, особливо при гасінні спалаху в замкнутому просторі. Це означає, що сумку для протигазу з газовою маскою потрібно тримати поруч;
  • необхідність обов'язкового провітрювання об'єкта після використання у ньому вогнегасника;
  • деяке зниження ефективності при низьких температурах (холод зменшує тиск газу в ємності, який поступово відновлюється до нормальних показників у високих температурах);
  • переохолодження корпусу під час застосування: вогнегасники цього типу спеціально обладнуються розтрубом, який однією рукою потрібно спрямовувати на вогонь, адже спроба маніпулювати металевим корпусом може призвести до обмороження руки.

Де придбати вуглекислотний вогнегасник?

Цей виріб поштучно або оптом, в різних обсягах ємності можна придбати у Київської компанії Fire Security. Кожен товар супроводжується сертифікатом, має чинний строк придатності, пройшов перевірку і може бути відправлений у всі населені пункти країни. Всі наші продукти відповідають високим державним стандартам та схвалені службами, що забезпечують нагляд за пожежною безпекою.