Виноробство було розповсюджене на Півдні Європи ще з часів древньої Греції. Про це написано багато публікацій, а культура виготовлення і вживання вина в стародавні часи знайома багатьом з нас з стародавніх міфів та легенд. Але й шли часи, Римська імперія відійшла в минуле, і на багато років розвиток виноробства майже зупинився.
Справа в тому, що майже до самого початку епохи Відродження виноградарство та виноробство відійшло до монастирів, і це на роки зупинило розвиток виноробства.
Вино як ліки: початок відродження виноробства
Починаючи з XII століття, після деякої перерви, виробництво вина в Європі знов почало набувати масового характеру. Особливо у Франції, де віно стало основним експортним продуктом.
Швидке поширення алкогольних напоїв у Європі датується приблизно XII століттям і пов’язана зі страхами, які виникли перед вживанням води на фоні масових епідемій. Протягом багатьох століть у Європі кип'ятіння води не практикувалося. Люди помічали, що хвороба передається, у тому числі, через воду, і почали боятися її вживати. Замість цього, щоб не захворіти, почали масово пити вино.
Більш того, лікарі теж зацікавилися такими властивостями напою, почали використовувати його в лікувальних цілях. Звісно, то були ще перші кроки. Але і вони зробили багато для того, щоб все більше виноградників з’являлося за монастирськими стінами, а виробництво і продаж вина знов стало дуже популярним.
Епоха Відродження внесла свої корективи
З настанням епохи Відродження широкому вживанню алкогольних напоїв населенням сприяло підвищення рівня життя. Виноробство активно розвивалося, з’явилися сорти для поцінувачів та навіть для королів. Католицька церква не виражала незадоволення, і виноробство розвивалося семимильними шагами.
Починаючи з XVII століття початок виробництва скляних пляшок, розроблених у Франції, повернуло використання коркової кришки (забутої з часів римлян), що дозволило краще та довше зберігати вина. Саме в цей період розпочалося виробництво шампанських вин.
У цей час британські торговці Parallelly сприяли культивуванню вин у долині Дуру в Португалії. У пізніший час виробництво вина почалося і на інших територіях Європи і світу.
Філлоксера, Америка та технічний прогрес
З 1863 року європейське виноградарство зазнало спустошення через навалу філоксери, комахи, яка викликає сушіння листя і атакує коріння виноградної лози. Філлоксера приїхала з Америки, і майже загубила виноградарство в Європі. Але саме звідти з’явилося і вирішення проблеми у вигляді Vitis Vinifera. Це сорт винограду, який виявився надзвичайно стійким до філоксери і з 1880 року був прийнятий на європейській території.
Протягом першої половини двадцятого століття розвиток виноробства дещо призупинився через через політичні конфлікти та війни, також проблемами фальсифікації, шахрайства та надвиробництва.
В другій половині XX століття виробники розробили численні стандарти, почали захищати продукцію від фальсифікації. А в деяких країнах, наприклад, у Франції, технологія виробництва шампанського і деяких інших напоїв захищена на рівні закону. Крім того, друга половина двадцятого століття ознаменувала важливий технічний прогрес як у виноградарстві, так і у вініфікації.
Саме тому сьогодні ми можемо вибирати улюблений напій з більш ніж 3000 найменувань асортименту онлайн-магазину Vintage та замовляти зібраний алкогольний кошик прямо до місця святкування чи додому. Доставка буде безкоштовною у будь-якій точці країни, якщо сума замовлення перевищує 500 грн. А постійні знижки для лояльних покупців будуть додатковим бонусом, як і численні акції, де економія може доходити до 20%.