Медичні матраци від пролежнів діляться на статичні та динамічні. Статичні варіанти нагадують ортопедичні вироби. Вони здатні підлаштовуватися під анатомічну форму тіла, знижуючи тиск на проблемні точки. Наповнювачем переважно є пінополіуретан. Хоча на ринку представлені й моделі з пористою структурою, гелевим наповнювачем.
Види протипролежневих систем
Статичні вироби — варіант для пацієнтів, які проводять у ліжку багато часу, але періодично встають, здатні пересуватися. В подібних випадках протипролежневий матрац з функцією статики виступає профілактичним заходом.
Конструкція динамічних пристосувань інша. Вони складаються з порожніх секцій, в яких, завдяки компресору, нагнітається повітря. Тиск у комірках постійно змінюється, за рахунок чого виникає м'який масажний ефект.
Динамічні матраци є найкращим вибором для пацієнтів, не здатних підніматися і рухатися. Їх застосовують під час комплексного позбуття від пролежнів. Залежно від особливостей секцій, пристосування бувають:
- пористими;
- трубчастими.
Деякі моделі здатні підтримувати статичний режим. Така опція є зручною, якщо масах потрібно припинити на певний час. Система переводиться в режим спокою без відключення від мережі.
Яка конструкція краща – комірчаста чи трубчаста
Комірчастий матрац – хороший засіб для профілактики пролежнів, але також використовується для полегшення стану хворих, у яких вже вони з'явилися. Однак через обмеження такі засоби можна використовувати тільки для пацієнтів вагою до 120 кг.
Комірчасті вироби складаються з великої кількості невеликих осередків, що за зовнішнім виглядом нагадують стільники. Завдяки компресору вони надуваються і здуваються, забезпечуючи масажний ефект.
Трубчасті протипролежневі матраци підходять пацієнтам, чия вага перевищує 120 кг. Цей варіант і для тих, у кого є пролежні середнього та тяжкого ступеня.
Трубчасті пристосування складаються з ряду поперечних балонів у формі циліндра. Компресор жене повітря, поперемінно надуваючи балони. Такі вироби забезпечують більш інтенсивний масажний ефект.
Яка модель краща – з обдуванням чи без
Деякі динамічні матраци мають поверхню з лазерною перфорацією. Це забезпечує вентиляцію, що особливо важливо для пацієнтів, що рясно потіють. Тобто протипролежневі системи з обдуванням:
- надають хворому додатковий комфорт;
- дозволяють шкірі залишатися сухою;
- знижують ризик розвитку пролежнів.
Враховуємо зріст хворого і вагу
Протипролежневий матрац може бути трохи меншим за ліжко. Але неприпустимо, щоб він звішувався з краю ложа. Це не дозволить повітрю циркулювати правильно, тому ефективність засобу знизиться.
Купуючи матрац, потрібно знати розміри ліжка, а також зріст пацієнта. Довжина виробу повинна бути дещо більшою за зріст користувача.
Ще одним фактором, який потрібно врахувати під час покупки, є вага хворого. Чим більший показник, тим більшими повинні бути секції засобу.
Якщо вага становить понад 120 кг, дрібні осередки малоефективні. А от великі балони нададуть потрібну дію.
Якщо вага користувача наближена до максимальної вантажопідйомності секційного матраца, краще вибрати модель, розраховану на більшу вагу. Наприклад, для пацієнта, який важить 110 кг, бажано вибрати трубчасту модель, хоча технічно йому підходить і пориста.
Матрац від пролежнів укладається зверху на звичайний. Компресор динамічних моделей фіксується на спинці ліжка або його бортику. Трубки, якими надходить повітря, не повинні згинатися. Доступ обслуговуючого персоналу до регуляторів компресора повинен бути вільний.