Першим, хто зробив вимір артеріального тиску, став британський учений Стефан Холес. Однак його спосіб вимірювання не прижився, оскільки для проведення процедури був потрібний прокол артерії. Наприкінці XIX століття італійським ученим Ріва-Роччі було запропоновано спосіб вимірювання тиску, який використовується досі. Розроблений ним вимірювальний прилад мав порожнистий гумовий мішок, поміщений у манжету, яка оберталася навколо плеча та накачувалась гумовою грушею. Манжета була з'єднана з манометром.

Сьогодні виробництво сучасних приладів для вимірювання тиску - тонометрів зробило крок далеко вперед. Фірми - виробники випускають різні моделі, які можна поділити на три категорії:

1. Механічні

2. Напівавтоматичні

3. Автоматичні

Напівавтоматичні тонометри

Сучасний напівавтоматичний тонометр від Meda складається з трьох основних компонентів: манжети, цифрового манометра та гумової груші. У порівнянні з автоматичним тонометром, основна відмінність полягає у тому, що напівавтоматичний тонометр потребує самостійного накачування повітря. Його принцип роботи досить простий: користувач використовує гумову грушу, щоб накачати повітря в манжету до рівня приблизно 200-220 мм рт.ст. Після цього решта процесу вимірювання кров'яного тиску виконується автоматично.

Переваги:

- Низька ціна

- Надовго вистачає заряд батарей

- Компактність (можна взяти із собою у поїздку, покласти в автомобільну аптечку)

Недоліки:

- Потребує фізичного зусилля, щоб накачати повітря на манжету

- Можливість неправильного значення артеріального тиску при низькому заряді батарей

Автоматичний тонометр

Автоматичні тонометри мають велику популярність. Це пояснюється простотою та легкістю їх використання, ними можуть скористатися як дорослі, так і діти.

Автоматичний тонометр має компресор, що дозволяє нагнітати та стравлювати повітря автоматично. Для того, щоб виміряти свій тиск, достатньо закріпити манжету на плечі так, як зазначено в інструкції та натиснути кнопку включення. Решту роботи тонометр зробить сам і через 20 – 30 секунд видасть точний результат на дисплей.

Переваги:

- Простота у використанні

- Додаткові функції

- Компактні розміри зап'ястних тонометрів

Недоліки:

- Висока ціна

- Залежність від батарейок або іншого джерела живлення

- При низькому рівні заряду батарей існує ймовірність неправильного результату