• Головна
  • «Нескінченний лютий»: У Запоріжжі згадують початок війни
20:58, 24 лютого 2023 р.

«Нескінченний лютий»: У Запоріжжі згадують початок війни

«Нескінченний лютий»: У Запоріжжі згадують початок війни

До річниці повномасштабного вторгнення муніципальний телеканал МТМ запустив телемарафон «Нескінченний лютий». Журналісти розповідають про ключові події перших чотирьох місяців повномасштабного вторгнення російських військ, які назавжди залишаться в історії як символ незламності українців.

Пропонуємо пригадати, що відбувалось в Україні та Запоріжжі у лютому – травні 2022 року.

Лютий. 03:40 ночі. Ці цифри на годиннику запам’ятають українці на все життя. Президент сусідньої держави росії оголошує про так звану спецоперацію. Вже за кілька хвилин українці прокинуться від вибухів та зрозуміють, що розпочалось повномасштабне вторгнення рф на територію України.

Війська держави-агресора напали на нашу країну з трьох сторін: півночі, сходу та півдня. Першими від ударів армії противника постраждали військові об’єкти. Однак серії вибухів чули і в містах. Президент України Володимир Зеленський оголосив про введення на території усієї держави воєнного стану. По обіді крейсер «Москва» вже атакував острів Зміїний у Чорному морі поблизу берегів Одещини. Та прикордонники, які тримали оборону, після заклику «здатися» послали російський крейсер у відомому напрямку.

Надвечір 24-го лютого російські війська повністю окупували Генічеськ, Олешки та Каховську ГЕС на півдні, аеропорт Гостомель та Чорнобильську атомну електростанцію на півночі.

Останні дні зими виявились дуже складними і для нашого регіону. Вранці 25 лютого розпочались бої за Мелітополь. Наступного дня місто потрапило в окупацію. 27-го лютого колона ворожої техніки увійшла в Бердянськ. Крім того, російська штурмова авіація обстріляла Запорізький аеропорт та цивільні об’єкти регіону. 28 лютого запорізька обласна влада повідомила про повну окупацію Бердянська і району, також були захоплені Токмак та Пологи.

Разом з тим, мешканці цих територій не бажали коритися загарбникам. Окупованими містами прокотилась хвиля проукраїнських мітингів. Місцеві мешканці голіруч зупиняли броньовану техніку росіян та озброєних окупантів.

Тим часом 28-го лютого стартував перший етап переговорів між Києвом та москвою у місті Гомель, Білорусь. На жаль, позитивних результатів досягти не вдалося. Водночас Президент Володимир Зеленський підписав історичну заявку України на членство в Європейському Союзі. Негайне надання Україні перспективи вступу на той час підтримали 8 держав.

Загалом за 5 днів повномасштабного вторгнення росія завдала понад пів сотні ракетних ударів та запустила 113 крилатих ракет. Окупувала великі території: Приазов’я від Херсона до Маріуполя і Василівки, північ Київщини, Луганщини, Харківщини та майже всю Сумщину.

Березень. На шостий день повномасштабного вторгнення армія рф дещо сповільнила наступ через спротив українців і проблеми з постачанням. На фоні програшу під обстріли потрапили обласні центри та прифронтові міста. Того ж дня росіяни остаточно беруть Маріуполь в облогу.

Рашисти просуваються і Запорізьким регіоном. 2-го березня з боєм підходять до Гуляйполя. Воно має важливе значення для росії, бо громада межує з трьома областями: Донецькою, Дніпропетровською та Запорізькою. Однак ворог не зміг взяти «Зле місто» й досі.

Одним із нескорених українських міст станом на 2 березня залишався Енергодар. Та вже за два дні настала одна з найстрашніших для всіх українців ночей. 4 березня росіяни обстріляли найбільшу атомну станцію Європи.

Водночас було проведено другий раунд переговорів, під час яких було домовлено про гуманітарні коридори для евакуації населення. Першими планували вивезти людей з Волновахи та Маріуполя до Запоріжжя. Та росія майже одразу порушила домовленості, продовжуючи обстріли, у тому числі й евакуаційного транспорту. Через три дні Україні все ж вдалось евакуювати близько 85 тисяч людей з тимчасово окупованих територій та зон бойових дій.

Зранку 9-го березня росія завдає авіаудар по дитячій лікарні та пологовому будинку, який знищує повністю. Терор росіяни чинять і в Мелітополі. 11 березня загарбники викрадають міського голову Івана Федорова, та після 6 днів полону – відпускають.

16-го березня рашисти вперше вдарили по Запоріжжю. Запустили кілька ракет. У цей же день на драмтеатр у Маріуполі, де в бомбосховищі перебувало понад тисячі мирних жителів, ворог скинув дві потужні авіабомби.

Разом з тим наприкінці березня Збройні Сили України досягають успіху на півночі та відганяють ворога більш ніж на 30 кілометрів на схід від Києва. Українська армія поступово вибиває ворога з захоплених територій на Запоріжжі: сіл Малинівка та Поповка.

Квітень. Перші дні квітня принесли радісну звістку про звільнення Бородянки, Ворзеля та Бучі на Київщині. У Запоріжжі тим часом запрацювали чотири гуманітарні коридори. Також до нашого міста прибувають гуманітарні вантажі з Європи.

8 квітня противник б’є Точкою-У по привокзальній площі Краматорська, де близько чотирьох тисяч людей чекали на евакуаційний потяг. Цей вчинок не залишився без покарання – вже 14 квітня флагман Чорноморського флоту рф «Москва» затонув біля острова Зміїний через пожежу, викликану обстрілами.

24 квітня відбувся перший масштабний обмін військовополоненими. З російського полону звільнили 19 цивільних, а також – чимало військовослужбовців.

30 квітня з підприємстсва Азовсталь, яке утримують українські захисники, розпочалась евакуація.

Попри успіхи української армії на півночі країни, станом на кінець місяця під російською окупацією залишається більшість території Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей, частина Харківської та Крим.

Травень. Запоріжжя продовжує приймати переселенців. Триває евакуація з блокадного Маріуполя.

Тим часом наближається 9-те травня. І поки на окупованих територіях рашисти влаштовують свято побєдобєсія, Президент США підписує довгоочікуваний закон про ленд-ліз для України.

Вже за тиждень, 14-го травня, у Турині стартує пісенний кокурс Євробачення, на якому гурт Kalush Orchestra з піснею Stefania посідає перше місце.

16-го травня розпочалась операція з порятунку гарнізону оборонців Маріуполя з «Азовсталі». З території заводу евакуювали 53 тяжкопоранених захисників та ще 211 військових.

25 травня запоріжці прокидаються від звуків вибухів. Ворог запускає по місту 4 крилаті ракети. Вони влучають у торговельний центр, промислове підприємство та приватний сектор. Згодом, аби допомогти з відновленням житла, до Запоріжжя приїжджає представниця міжнародної організації ООН Кароліна Ліндхольм Біллінг. Вона привозить будматеріали для тих осель, які ще можна відновити.

Станом на кінець травня все ще окупованими залишаються багато територій: більшість Херсонської, Запорізької, Луганської, частина Донецької та Харківської областей, а також незаконно анексований Крим.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Бердянськ #окупація
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
live comments feed...