19:23, 7 лютого
Санкції проти Міжнародного кримінального суду запровадив Трамп : чому це важливо
Президент Дональд Трамп підписав указ про санкції проти Міжнародного кримінального суду, звинувативши його в "нелегітимних і безпідставних діях проти Америки та нашого близького союзника Ізраїлю".
Цей захід накладає фінансові та візові обмеження на осіб та їхні родини, які допомагають у розслідуванні МКС щодо американських громадян або союзників.
Трамп підписав цей документ під час візиту прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу до Вашингтона.
У листопаді минулого року МКС видав ордер на арешт Нетаньягу за звинуваченнями у воєнних злочинах у Газі, хоча Ізраїль їх заперечує. МКС також видав ордер на командира ХАМАС.
В березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд також видав міжнародні ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Їх звинувачують в незаконній депортації населення та дітей з території України до Росії.
У вересні 2024 року Монголія стала першою державою-членом МКС, яка прийняла російського лідера після того, як суд видав ордер на його арешт.
Рівність між лідерами Ізраїлю та Хамас
Нідерланди, де базується суд, заявили, що "шкодують" про указ Трампа.
"Робота суду має важливе значення для боротьби з безкарністю", — заявив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп в мережі X.
У меморандумі Білого дому, який опублікували 6 лютого, Міжнародний кримінальний суд у Гаазі звинуватили у створенні "ганебної моральної рівності" між ХАМАС та Ізраїлем, оскільки МКС видав два ордери одночасно.
У розпорядженні Трампа йдеться, що нещодавні дії МКС "створили небезпечний прецедент", який поставив під загрозу американців, наразивши їх на "переслідуванням, знущання і можливий арешт".
"Ця зловмисна поведінка, своєю чергою, загрожує посяганнями на суверенітет Сполучених Штатів і підриває важливу національну безпеку та зовнішню політику уряду Сполучених Штатів і наших союзників, включаючи Ізраїль", — йдеться в указі.
США не є членом МКС і неодноразово відкидали будь-яку юрисдикцію органу щодо американських посадових осіб або громадян.
Білий дім звинуватив МКС в тому, що він обмежує права Ізраїлю на самооборону, ігноруючи Іран та антиізраїльські групи.
Під час свого першого терміну на посаді Трамп наклав санкції на посадових осіб МКС, які розслідували ймовірні воєнні злочини американських військ в Афганістані. Адміністрація Джо Байдена ці санкції скасувала.
Минулого місяця Палата представників США проголосувала за санкції проти МКС, але законопроєкт провалився в Сенаті.
Понад 120 країн є членами суду, зокрема багато європейських, але не США та Ізраїль.
МКС є судом останньої інстанції, і він втручається лише тоді, коли національні органи влади не можуть або не хочуть провадити справу.
В указі Трампа сказано, що "обидві країни [США та Ізраїль] є квітучими демократіями з військовими, які суворо дотримуються законів війни".
Як реагував Байден
Протягом останніх тижнів перебування на посаді президент Байден також розкритикував ордер МКС на Нетаньягу. Він назвав цей крок "обурливим" і заявив, що між Ізраїлем і ХАМАС не можна ставити знак рівності.
Трампом підписав указ по тому, як на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Ізраїлю він заявив про план США "захопити" Газу, переселити її палестинське населення та перетворити територію на "Рив'єру Близького Сходу".
Автор фото,Getty Images
Після того, як арабські лідери та ООН засудили цю ідею, 6 лютого президент США повторив її на своїй платформі соціальних мереж Truth Social.
"Сектор Гази передадуть Сполученим Штатам після завершення боїв", - написав Трамп, маючи на увазі війну між Ізраїлем і ХАМАС, де наразі оголосили перемир'я.
Він повторив, що план передбачатиме переселення палестинців і що американських солдатів туди не посилатимуть.
З його допису не було зрозуміло, чи запросять два мільйони мешканців палестинської території повернутися.
Що буде з Газою
Прессекретар Білого дому Керолайн Левітт заявила 5 лютого, що будь-яке переміщення буде тимчасовим.
Державний секретар Марко Рубіо зазначив, що жителі Гази виїдуть на "проміжний" період, поки триватиме реконструкція.
Нетаньягу високо оцінив "чудовий" план Трампа щодо Гази. 6 лютого міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац наказав військовим підготуватися до "добровільного виїзду" жителів Гази.
Він сказав, що план включатиме наземний, морський і повітряний транспорт.
Трамп підписав указ, коли Нетаньягу все ще був у Вашингтоні на зустрічах із законодавцями як Республіканської, так і Демократичної партій.
Прем'єр-міністр Ізраїлю також подарував Трампу золотий пейджер.
Подарунок відсилав на смертоносну операцію Ізраїлю проти Хезболли у вересні минулого року з використанням замінованих пейджерів.
За даними ліванських чиновників, внаслідок цієї операції загинули десятки людей і тисячі отримали поранення, зокрема деякі цивільні.
Інформує bbc.com
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
live comments feed...